| × | |
|
|
| Persian Baluch Sofreh Dual Weave Kilim | |
| Price | €330cm |
| Dimensions | 148 * 153 cm |
| Weight | 4 kg |
| Circa | 1975 A.D |
| Color | Abrash Red, All reds, Purple |
| Material | Wool on cotton foundation |
| Origin | South & Southeast Iran |
| Pattern | Dual technique, plain field |






