| × | |
|
|
| Shahsavan Saddlebag | |
| Price | €200 |
| Dimensions | 50 * 118 cm |
| Weight | 3 kg |
| Circa | 1945 A.D |
| Color | All reds, Bright red, Orange |
| Material | Wool on cotton foundation |
| Origin | Northwest Iran |
| Pattern | Dual technique |
| × | |
|
|
| Shahsavan Saddlebag | |
| Price | €200 |
| Dimensions | 50 * 118 cm |
| Weight | 3 kg |
| Circa | 1945 A.D |
| Color | All reds, Bright red, Orange |
| Material | Wool on cotton foundation |
| Origin | Northwest Iran |
| Pattern | Dual technique |